Konuşmacılar

Alef Kadınlar Kolu Komisyonu

Cemaatimizin en köklü, yeniden yapılanması ile bir o kadar da en genç derneği ALEF; 2 yaştan başlayarak – 80 yaş ve üstüne kadar, herkes için faaliyet üretir.
Faaliyetlerimizin tümü, göz bebeğimiz gençler için proje yaratabilme amacını taşır.
Bu döngüyü gerçekleştirebilme becerisinde gönüllülük esası ile çalışan ALEF Kadınlar Komisyonu’nun rolü çok önemlidir.
Arı gibi çalışarak,
• Anneler Günü Faaliyeti,
• Pazar Sohbetleri,
• Yurtiçi, yurtdışı gezileri,
• Kermes ve Panayır Faaliyetleri,
• Çeşitli kişisel gelişim ve hobi atölyeleri yapılan değerli faaliyetlerden birkaç tanesidir.
Limmud için ALEF Kadınlar Komisyonu Üyelerinden bazıları, son dönemde çok büyük ilgi gören ve rengarenk şık tasarımlarıyla Gözlük Zinciri Atölyesini sunar.

Konuşmaları

A. M. Celal Şengör (Prof. Dr. Dr. h.c. mult.)

24 Mart 1955 de İstanbul'da doğdu. 1973 yılında Robert Academy'i bitirdi, 1978 de State University of New York at Albany'den jeolog olarak mezun oldu. 1979 da master, 1982 de de aynı üniversiteden doktora aldı. 1981 de İ.T.Ü. Maden Fakültesi, Genel Jeoloji kürsüsüne asistan oldu. 1984 yılında Londra Jeoloji Cemiyeti'nin "Başkanlık Ödülü"nü, 1986 da TÜBİTAK'ın Bilim Ödülü'nü aldı. Aynı yıl İ. T. Ü. Maden Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Dalında doçent oldu. 1988'de Neuchâtel Üniversitesi Fen Fakültesi'nden şeref bilim doktoru (Docteur ès sciences honoris causa) pâyesi aldı. 2009’da Chicago Üniversitesi kendisine onursal Doctor of Science payesini verdi. 1990 yılında Academia Europaea'ya ilk Türk üye olarak seçildi. 1991 yılında Kültür Bakanlığı'nın Bilgi Çağı Ödülü'nü kazandı. 1992 yılında İ. T. Ü. Maden Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim dalında profesörlüğe yükseltildi. 1993 yılında Türkiye Bilimler Akademisi kurucu üyesi oldu, Akademi konseyine seçildi, aynı yıl TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeliğine seçildi. 33 tane ulusal ve uluslararası ödül sahibi olan Şengör, Avrupa Akademisi ve ve ABD Bilimler Akademsi yabancı üyeliğine seçilen ilk Türk’tür. Ayrıca Rus Bilimler Akademisine Fuat Köprülü’den sonra seçilen ikinci Türk yabancı üyedir. Şengör ayrıca, Leopoldina Alman Ulusal Bilimler Akademisi, Avusturya Bilimler Akademisi ve Sırp Bilim ve San’at Akademisinin de üyesidir. Şengör Fransız Bilimler Akademisi’nin Lutaud Yerbilimleri Büyük Ödülünü, ve Fransız Fizik Cemiyeti ve Ecole Normale Superieur’un ortak verdikleri Rammal Madalyasını, Londra Jeoloji Derneği’nin Bigsby Madalyasını, Geologische Vereinigung’un Steinmann Madalyasını ve Avrupa Yerbilimleri Birliğinin Arthur Holmes almıştır. Ayrıca Amerikan Jeoloji Derneğinin verdiği Mary C. Rabbitt de ödülünün sahibidir.
Şengör jeolojide bilhassa yapısal jeoloji ve tektonik dallarındaki çalışmaları ile ün yapmıştır. Bu konuda 19 kitap, 276 bilimsel makale, 197 tebliğ özeti, pek çok popüler bilim makalesi, tarih ve felsefe ile ilgili de 6 kitap ve 600 küsur deneme yazısı yayınlamıştır. Şengör ayrıca pek çok uluslararası dergide editör, yardımcı editör ve yayın kurulu üyeliği yapmıştır ve yapmaktadır.
Şengör 1986 yılında Oya Maltepe ile evlenmiştir. Tek çocuğu olan oğlu H. C. Asım Şengör 1989 yılında dünyaya gelmiştir. Şengör İngilizce, Almanca ve Fransızca bilmektedir.

Konuşmaları

Amy Dahan

Ağustos 1982 de doğdu. Müzisyen, şarkıcı ve “Haim & Amy” ikilisinin elemanıdır. Çok küçük yaştan itibaren uzun yıllar müzik eğitimi aldı. Amy 2000 yılında Nazareth İllit Şehir Konservatuarı’ndan mezun oldu ve İsrail Ordusu’na katıldı.

2002 yılında askerliğini bitirdikten sonra Amy, imkanları kıt olan çocuklara eğitmenlik ve müzik öğretmenliği yapmaya başladı.

2006 da “Rimon” adlı okulda bir yıl beste ve gösteri çalışmaları yaptı ve ardından çeşitli sanatçılarla sahneye çıkmaya başladı.

2010 yılında şimdiki eşi ile “Haim & Amy” ikilisini kurdular. 2015 yılında evlendiler ve birlikte kendi müziklerini yazıp, kaydedip sahneliyorlar.

Müzisyen bir ailenin çocuğu olan Amy, doğal olarak geleneği sürdürmekte.

Konuşmaları

Avi Alkaş

1956 İstanbul doğumlu olan Alkaş, Musevi Lisesi'nde orta, Robert Kolej'de lise eğitimi sonrası, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Lisans ve Lisansüstü'nden mezun oldu. Akmerkez, Carousel ve İzmit Outlet' de görev yaptıktan sonra 1997'de kurduğu Alkaş AVM Danışmanlık ile Olivium, Nautilus, Armada, KoruPark, SankPark, İstinye Park, Zorlu gibi AVMlerle sektöre öncü hizmetler verdi. ICSC'den (Uluslararası AVM Konseyi) CSM, CMD, CLS,CRX profesyonel akreditasyonlarını alan, Avrupa Jüri Üyesi ve başkanlığı yaptıktan sonra halen ICSC Avrupa Yönetim Kurulu ve Dünya Jüri üyesi olan Alkaş 2010 yılında uluslararası gönüllü hizmetleri ve eğitmenlik çalışmalarından ötürü ICSC "Dünya Üstün Hizmet Ödülü" ne layık görüldü.

2008 de şirketini sattığı, global gayrimenkul hizmetleri sunan Dünya lideri JLL'ın halen Türkiye başkanı olan Avi Alkaş, 2012 deki kaybının üzerine, Özyeğin Üniversitesi bünyesinde sektöre eğitim veren ve yayınlar yapan Alp Alkaş Perakende Gayrimenkul Merkezi ni kurdu.  Alkaş, Gina ile evli olup Emir'in babasıdır
.
TÜSİAD, AMPD, AYD TOBB Perakende Meclisi gibi mesleki kuruluşlarda aktif çalışmaların yanısıra Türk Yahudi Toplumu içinde de birçok gençlik ve eğitim kuruluşunda, Hahambaşılık Yürütme Kurulu ve Müşavirler Kurulu'nda çeşitli görevler üstlenen Avi Alkaş, üç dönem Temsilciler Meclisi Başkanlığı'ndan sonra halen Danışmanlar Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir.

Konuşmaları

Ayşegül Sönmez

1975 yılında İstanbul'da doğdu.
Birçok gazete ve dergide çalıştı; sanat eleştirmenliği ve köşe yazarlığı yaptı.
2012 yılında Sanatatak.Com'u ve Sanatatak Yayınları'nı kurdu. 2007 AICA Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği Turkiye başkanı.
Haksız Tahrik, Evde Konuşmalar, Umut Burnundan Dolaşarak editörlüğünü yaptığı kitaplar arasındadır. Halen Sanatatak.Com'un genel yayın yönetmenliği görevinin yanısıra Okan Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2018 Kyoto Yarışması Felsefe ve Sanat alanında jüri üyesi.

Konuşmaları

B. Bahadır Erdem (Prof. Dr.)

Prof. Dr. B. Bahadır Erdem, Erdem/Erdem Hukuk Bürosunun kurucu ortağıdır. Erdem, avukatlığı ile birlikte aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalında profesör ve ulusal & uluslararası tahkim hakemidir. Hali hazırda birçok uluslararası ticari uyuşmazlıkta ICC hakemliği yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Milletlerarası Hukuk ve Milletlerarası Münasebetler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü’dür.

Prof. Dr. Bahadır Erdem, Özel Hukukun Uyumlaştırılmasına İlişkin Uluslararası Enstitü’nün (UNIDROIT) Yönetim Konseyine seçilen Türkiye’nin ilk resmi temsilci üyesidir. Erdem, 2004–2010 yıllarında Türk Patent Enstitüsü Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütmüştür. Erdem, 27.11.2007 tarihli ve 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun’un, 2000 yılından beri başlayan tüm hazırlık çalışmalarında bulunmuş, Kanunun bazı hükümlerini kaleme almış ve Adalet Bakanlığı Komisyonu Üyesi olarak 5718 sayılı Kanun’un kabul edilmesine kadar görev yapmıştır. Prof. Dr. Erdem hukukun çeşitli alanlarında, akademik ve pratiğe yönelik birçok makale kaleme almıştır. Eserlerinin büyük bir bölümü tanınmış uluslararası ve milli hukuk dergilerinde yayınlanmıştır. Erdem, ayrıca bilimsel ve pratiğe dönük çeşitli kitaplar yazmıştır.

Erdem, uluslararası özel hukuk ve kanunlar ihtilâfı konuları başta olmak üzere milletlerarası tahkim, arabuluculuk, uluslararası ticari sözleşmeler, fikri mülkiyet hukuku, yabancı mahkeme ve hakem kararlarının tanınması ve tenfizi ile
uluslararası çocuk kaçırma ihtilâfları, yatırım uyuşmazlıkları, doğrudan yabancı yatırımlar, vatandaşlık ve yabancılar hukuku alanlarında uzmanlığa sahiptir.

Bu alanlarda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisan, yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir.

Üyelikler

- UNIDROIT Yönetim Konseyi Üyesi
- İ.Ü. Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk ve Milletlerarası Münasebetler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü
- İTO Tahkim Divanı Üyeliği
- İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) Danışma Kurulu Üyeliği
- European Law Institute ve UNIDROIT bünyesinde yürütülen “From
- Transnational Principles to European Rules of Civil Procedure” ortak projesinde Danışman.
- Aile Hukuku Derneği Kurucusu ve Başkanı
- TÜSİAD Üyesi
- Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Üyesidir.
- İ.Ü.Hukuk Fakültesi Eğitim Öğretim ve Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
- Malatya Eğitim ve Öğretim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
- Melek Yatırımcılar Derneği Kurucusu ve Yüksek İstişare Konseyi Üyesi
- Çocuğum Olmadan Asla Platformu Kurucusu
- İstanbul Barosu üyeliği

Konuşmaları

Can Kasapoğlu (Dr.)

Dr. Can Kasapoğlu EDAM Güvenlik ve Savunma Araştırmaları Programı Direktörü'dür. Doktorasını Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nden, yüksek lisans derecesini Kara Harp Okulu Savunma Bilimleri Enstitüsü'nden alan Dr. Kasapoğlu, 2011 - 2012 döneminde İsrail'in önde gelen düşünce kuruluşlarından olan BESA Center'da post-doc araştırmacı olarak bulunmuştur. 2015 - 2016'da İtalya'da bulunan NATO Savunma Koleji ve 2016 - 2017'de Estonya'da bulunan NATO Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi'nde görev yapmış olan Dr. Can Kasapoğlu, Avrupa'nın savunma alanında uzmanlaşan merkezlerinden Fransa'da FRS ve Almanya'da SWP bünyesinde araştırmalar yürütmüştür. Konrad Adenauer Vakfı Akdeniz Çalışmaları Programı Danışma Grubu üyesidir. Baltık Savunma Koleji'nde ve NATO Okulu'nda ders vermiştir.

2019 yılında NATO'nun 70. Yılı programı çerçevesinde hazırlanan yapay zeka ve savunma teknolojilerinin geleceğine ilişkin 'Wars of None: Artificial Intelligence and the Future of Conflict' raporu ve Suriye'de 2017 Han Şeyhun kimyasal saldırılarının ardından Fransız düşünce kuruluşu FRS tarafından yayımlanan 'The Shayrat Connection' açık-kaynaklı istihbarat değerlendirmesi gibi yayınlara imza atmıştır.

Dr. Can Kasapoğlu'nun uzmanlık alanları arasında harp çalışmaları, savunma modernizasyonu, stratejik silah sistemleri, açık-kaynaklı istihbarat analizi, hibrit harp çalışmaları ve jeopolitik bulunmaktadır.

Konuşmaları

Ceymi Doenyas (Dr.)

Robert Koleji’ni okul üçüncüsü olarak bitirdikten sonra, 9 senedir Amerika’nın en iyi okulu seçilen Princeton Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünü en yüksek onur derecesi olan summa cum laude ile ve Sinirbilim bölümünü ise bölüm birincisi olarak bitirdi. Princeton Üniversitesi’nin 1200 öğrencisinden sadece bir kişiye verdiği ReachOut Fellowship’ini almaya layık görülen ilk ve tek Türk olarak, bu burs kapsamında Türkiye’ye dönerek ülkesine Amerika’da o zaman yeni başlayan otizmde iPad eğitimini getirdi. Gelişim psikolojisi doktora eğitimini Koç Üniversitesi’nde tamamlamış olan Ceymi Doenyas’ın kitapları Amazon ve Barnes & Noble’da satılmakta, makaleleri ise dünyanın önde gelen bilimsel dergilerinde yayınlanmaktadır.

Konuşmaları

Elda Fresko

Elda Fresko 1969 yılında İstanbul'da doğdu. Heykel eğitimine 1999 yılında İrfan Korkmazlar atölyesinde başladı. Uzun suren çalışmalardan sonra ilk özgün heykelini Ziyaettin Nuriev ile yaptı. 2009 yılında Yunus Tonkus ile desen çalışmalarına başladı. Genellikle Rönesans döneminden esinlenerek heykel çalışmalarına devam ediyor.
Çamurun bir insan eli ile yoğruldukça, nasıl derin ve yoğun bir duygunun yakalanabileceğinin örneklerini oluşturuyor.

2018 temmuz Londra La Galleria Pall Mall 1492 Göke Sefarad Sanatçılar karma sergisi
2018 Ekim Paris Carrousel du Louvre karma sergisi
2019 Mayıs Galeri Selvin Birlik karma sergisi
2019 Temmuz Horizon heykel ve camalti karma sergisi

Konuşmaları

Emel Gökmen (Dr.)

1967 yılında Muğla’da doğdu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Nöroloji Uzmanlık eğitimini tamamladı. Alman Hastanesinden 2004 yılında ayrılarak kendi kliniğinde çalışmalarına devam eden Dr. Emel Gokmen meslek pratiğinde büyük değişimler başlattı. Ağrı tedavisinde etkili olamayan ilaç tedavileri yerine integratif tıp yöntemlerini kullanmaya başladı. Migren, baş ağrıları, fibromiyalji, bel-boyun ağrıları vb. belli hastalık gruplarına ait çaresiz hastalarda çözümler geliştirdi. Nöral terapi, Auriculoterapi, Posturoloji, Akupunktur, Homeopati, Bio-Sibernetik Tıp vd. alanlarında aldığı eğitimler ışığında Gokmen Yaklaşımını geliştirerek binlerce hastanın yaşamına dokundu. Bedeni bütün değerlendirerek problemlerin kaynağını tüm bedende bulup yine tüm bedende iyileşmeler sağlayan bu yaklaşımında özellikle dişlerdeki problemlerin bedendeki etkileri üzerine yaptığı çalışmalarla uluslararası dikkat çekti. Migren ve baş ağrıları için yazdığı kitabı “Migrene Çözüm Var” 2014 yılında yayınlandı. Digital alanı hastalarına ulaşmak için fazlasıyla kullandığı için digital marketing ve SEO eğitimleri alarak kendi alanını yönetti. 2018 yılından itibaren Londra ve İstanbuldaki kliniğinde çalışmalarına devam etmektedir.

Konuşmaları

Emil Goldenberg (Dr.)

1946 yılında İstanbul’da doğdu. 1964-1970 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimi aldı. 1970-72 askeri pratiyen hekim olarak görev aldı ardından Tel-Aviv Sackler Tıp Fakültesi’nde Klinik Nöroloji ve yan dal eğitimi gördü. 1972-1978 yılları arasında Asaf Harofe Hastanesi Nöroloji Bölümü ve Paris Üniversitesi Pitie Salpetriere Hastanesi Nöroradyoloji Bölümü’nde çalıştı. İhtisas sonrası Witwatersrand Üniversitesi’nde araştırma tezi üzerine çalıştı. Johannesburg ve Diamond Headache Clinic Chicago’da öğretim üyeliği yaptı (1978-1981). Asaf Harofe Hastanesi Nöroloji Bölümü’nde şef yardımcısı ve Sackler Tıp Fakültesi’nde nöroloji okutmanı görevlerinde bulundu (1981-1985)
1985-1996 yılları arasında İstanbul Amerikan Hastanesi Nöroloji Bölüm Şefi oldu. Goldenberg halen özel muayenehanesinde hasta Kabul etmektedir ve aynı zamanda Amerikan Hastanesi’nin Nöroloji konsültanıdır. ( Emar tıp merkezi).

Konuşmaları

Emin Çapa

1967, İzmit doğumlu olan Emin Çapa, İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik okudu. Ekonomik entegrasyon teorileriyle ilgilendi. Üniversiteye başladığı sene Hürriyet’te stajyer oldu.
İlk kez Tempo Dergisi’nde kadrolu ekonomi muhabiri oldu. Türkiye’nin ilk özel radyolarından Genç Radyo’nun kurucuları arasında yer aldı. İşçi-işveren konularına olan ilgisi nedeniyle kısa bir süre TİSK’te çalıştı ve toplu sözleşme pazarlıklarıyla ilgilendi. Sabah Gazetesi’nde 5 sene ekonomi muhabirliği ve Endüstriyel İlişkiler üzerine haftalık köşe yazıları yazdı. Ardından TÜSİAD’da Muharrem Kayhan ve Erkut Yücaoğlu döneminde Başkan Danışmanı olarak çalıştı.
1999 Kasım ayından bu yana CNN TÜRK’te çalışıyor. Editör olarak başladığı CNN TÜRK hayatında, önce Ekonomi İstihbarat Şefi, ardından Ekonomi Haber Müdürü, son olarak da Ekonomi Müdürü oldu. CNN TÜRK Ekonomi Müdürü Çapa; 2012 yılında hazırladığı “O Sırada” programında her şeyin arkasını merak edenler için 150 metrede cam da sildi, yerin 39 metre altını da inceledi. 2013 yılında “Aklın İzi” programında, izleyicilerini hurafeye, batıla, bilimsel görünen aldatmacalara karşı aklın ve bilimin peşine düşmeye davet etti.
Ardından gündelik hayata bilimsel, akılcı ve soğukkanlı bir bakış için “Dünyanın 1001 Hali”ni programını hazırlayıp, sundu. "Dünyanın 1001 Hali"nde, yeni teknolojiler, kaybolan eski bilgiler, uzak yıldızlardan, yakın kentlere kadar bilmeye değer her haber ekrana taşınıyor. Çapa, ekonomi bültenlerinde ve konuk olduğu diğer programlarda ekonomiyi herkesin anlayacağı şekilde yalın bir dille anlatıyor. Emin Çapa, seçim yayınlarında CNN TÜRK’ün kıdemli ekran yüzleri ve değerli konukları ile beraber aralıksız 18 saatten fazla ekranda kalıyor, rakamların verdiği mesajları analizlerini paylaşıyor.
Çapa; Kalite Kongresi, Turizm Zirvesi, Pazarlama Zirvesi, TED X İstanbul gibi ulusal ve uluslararası seminer ve etkinliklerde sunumlar gerçekleştiriyor. Üniversitelerden gelen davetler üzerine her yıl 20'den fazla konferansta yaptığı sunumlarla gençlerle buluşuyor. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri için medya eğitimleri veriyor.
Amatör olarak bahçıvanlık, astronomi, sanat tarihi ve arkeoloji ile ilgileniyor. Gazeteci olmasaydı astronomi okumayı hedefleyen Çapa, astronomiyle ilgili yayınları yakından takip ediyor.

Konuşmaları

Esra Aliçavuşoğlu (Doç .Dr.)

1973’te İstanbul’da doğdu. 1991’de Özel Kadıköy Kız Lisesi’ni bitirdi. 1996’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı kurumda, 1999’da yüksek lisansını; 2005’te ise “1980 Sonrası Türk Sanatı’nda Sanatçının Yaratımında Kendilik Temsili” başlıklı tezi ile doktorasını tamamladı. 2000’de University of The Arts London Central Saint Martins’de “Curatorial Studies” alanında kurslara katıldı. 1996-2002 yılları arasında; Cumhuriyet’te kültür-sanat muhabirliği, Yapı Kredi Yayınları tarafından çıkarılan Sanat Dünyamız dergisinde editörlük, Tarih Vakfı İstanbul dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. 2006-2013 yılları arasında Cumhuriyet’te ve tasarım kültürü dergisi Arredamento Mimarlık’ta sanat eleştirileri ve yazıları yazdı. 2013’de Doçent oldu; halen sanat tarihi derslerini verdiği Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta AICA Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği kurucu üyesi ve AIAS – International Association of Independent Art and Design Schools’da editörlük görevi bulunmaktadır. Aliçavuşoğlu’nun ulusal ve uluslararası pek çok akademik yayında makaleleri yayınlanmıştır. Kitapları:
• Esra Aliçavuşoğlu, Uzak Mekan, Hüsamettin Koçan Kitabı, İstanbul: Baksı Kültür Sanat Vakfı Yayınları, 2010.
• Ali Artun, Esra Aliçavuşoğlu (ed.), Bauhaus: Modernleşmenin Tasarımı Türkiye’de Mimarlık, Sanat, Tasarım Eğitimi ve Bauhaus, İstanbul: İletişim Yayınları, 2009.
• Esra Aliçavuşoğlu (ed.), Sanatı ve Yaşamıyla Andy Warhol, İstanbul: Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, 2001.

Konuşmaları

Estel Lita Russo

Evli ve bir kız çocuğu annesi olan Estel Lita Russo eski bir bilgisayar öğretmenidir. Yıllarca kukla yapmayı destekleyecek birçok eğitim aldıktan sonra bu edindiği deneyimlerle 2010 yılında KukLita kukla atölyesini kurmuştur.
Russo, 2014-2019 yılları arasında, "Sağlıklı Gülsu", "İyi Trafik Canavarı" ve "Kuki ile Küçük Prens" adında üç müzikal kukla oyununu sahneye koymuştur.
Bu günlerde Kuklalarla Matematik adındaki projede Dr. Eti Mizrahi ile birlikte çalışmaktadır. Kuklalarla Matematik projesi İlköğretim çağındaki çocukların matematiği severek öğrenmeleri için geliştirilmiş bir çalışmadır.
Estel Lita Russo bunun dışında Erenköy'deki atölyesinde çocuklar ve yetişkinler için kukla, bez bebek ve yaratıcılık atölyeleri düzenlemektedir.

Konuşmaları

Ester Almelek

İstanbul’da Notre Dame de Sion’dan mezun olduktan sonra, eğitimini Fransız Filoloji Bölümü’nde sürdürdü.1988 yılında kurulan Almelek Sanat Galerisinin 2015’te kapanana kadar yöneticiliğini üstlendi. Evli ve iki çocuk annesidir. Bu şehri seviyorum, Venedik’te Sanatın Gölgesinde Aşk, Sihirli Üçgen, Çölün Cazibesi, İzmir son durak, Avrupa Asya arası yolculuklar, Lago Maggiore’de katliam başlıklı kitapları yayımlanmıştır. Pen Yazarlar Derneği üyesidir.

Konuşmaları

Fatih Altaylı

Galatasaray Lisesi'ni 1981 yılında bitiren Fatih Altaylı aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girmiş, bu dönemde Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışmaya başlamış ve ardından 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu'nda öğrenimini sürdürmüştür. Fatih Altaylı Fransızca ve İngilizce konuşup yazabilmektedir.
Altaylı gazeteciliğe başladıktan sonra sırasıyla:
1984 -1987 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesinde muhabirlik ve editörlük,.
1987- 1989 yılları arasında Gelişim Yayınlarında çeşitli dergilerde Yazı İşleri Müdürlüğü,
1989-1992 yılları arasında Güneş Gazetesin’ de Yönetim Kurulu Üyeliği, Yayın Koordinatörlüğü, Ankara Temsilciliği ve Yazarlık , Asil Nadir medya grubunda yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.
1992 yılında Best FM’in kuruluşunu gerçekleştirmiştir.
1994 yılında Hürriyet Gazetesinde Yazarlığa başlamıştır.
Aynı yıl Kanal D Televizyonun’ da Teke Tek Programına başlamış, 1995 yılında Teke Tek Show TV’ye transfer olmuştur.
1996- 2002 yılları arasında Kanal D Televizyonu’ n da İcra Kurulu Üyeliği , Genel Müdür Yardımcılığı ve Cine 5 Televizyonu’nda “ Başka Yer de Yok” Programının, Kanal D’de Teke Tek programının yapımcılığı ve sunuculuğunu yapmıştır.
2002 yılında Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmenliğini de üstlenmiştir.
2005 Ağustosunda Sabah gazetesinde geçmiş ve 2006 yılının Ocak ayında Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olmuştur.
Nisan 2007'de TMSF yönetiminin Sabah Gazetesine el koymasının ardından, Sabah Gazetesi'nden istifa eden Fatih ALTAYLI 2009-20014 yıllarında Ciner Medya Grubuna bağlı Haber Türk Gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.
Fatih Altaylı şu an, Ciner Medya Grubuna bağlı Haber Türk’de yazılarına ve Haber Türk televizyonunda Teke Tek ve Teke Tek Bilim programı yapmaktadır

Altaylı belgesel dalında Sedat Simavi Ödülünün, TİKAD'ın ve Avrupa Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa verdiği "Eğitime Katkı Onur Ödülü" nün de aralarında bulunduğu pek çok mesleki ödülün sahibidir. "Haydi Kızlar Okula" "sürekli aydınlık için bir dakika karanlık" ve "Temiz İnternet" kampanyalarının mimarlarındandır.

Konuşmaları

Hacer Esra Almas (Dr.)

İstanbul Şehir Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'ndeki lisans derecesinin ardından eğitimine Paris IV - Fransa, Auckland Üniversitesi - Yeni Zelanda, ve Amsterdam Üniversitesi - Hollanda'da devam etmiştir. Amsterdam Kültürel Analiz Okulunda ve Amsterdam Üniversitesi Edebiyat Çalışmaları bölümünde öğretim görevlisi olarak, ve UPenn Katz Center of Advanced Judaic Studies'de araştırmacı olarak bulunmuştur. İstanbul'un edebi tahayyülü, Orhan Pamuk, mekan, matem, kültürel kimlik, göç, bellek kavramları üzerine ulusal ve uluslararası dergi ve kitaplarda yayımlanmış çalışmaları ve konuşmaları bulunmaktadır.

Konuşmaları

İlknur Melis Durasi

2007 yılında Burak Bora Anadolu Lisesi’ni 100 üzerinden 97.02 ortalama ile okul 1.si olarak bitirdikten sonra Sabancı Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nden 4 üzerinden 3.44 not ortalaması ile sınıf 3. sü olarak mezun oldu. Daha sonra 2017 yılında Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü bitirdi. Ardından 2011-2018 yılları arasında tekrar devam ettiği Sabancı Üniversitesi Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik Bölümünden, tez konusu “ IDENTIFICATION OF MIRNA REGULATORY PATHWAYS IN COMPLEX DISEASES” olan Master derecesini aldı.

No1 Bebek Stüdyo’da Beslenme Danışmanı, Acıbadem Hastaneleri (Kadiköy-Altunizade) de Stajyer Diyetisyen, Esthetica Hastanesi’nde Beslenme Uzmanı, Sağlıklı Yaşam Danışmanı olarak çalıştı.

2011 yılından bugüne Sabancı Üniversitesi’nde sırasıyla Matematik, Doğal Bilimler, Akademik Destek Programı (ASP) konularında asistan öğretmen olarak, Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik dallarında araştırma asistanı olarak çalıştı. 2019- güz döneminde Nişantaşı Üniversitesi/ Beden Eğitimi Bölümü 3. Sınıflara Sporcu Beslenmesi ve Spor Biyokimyası konularında ders vermektedir.

2017 yılından bu yana MDnutriacademy / Via Klinik’te Genetik ve Beslenme Danışmanı
2018 yılından itibaren de Epigenetiks Genetik, Biyoinformatik, Yazılım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Ar-Ge Beslenme Uzmanı ve Mikrobiyom Analiz Platformunun oluşturulması, teknolojisinin geliştirilmesi konularındaki görevlerini sürdürmektedir.

Konuşmaları

İrfan Aktan

Gazeteciliğe 2000 yılında Bianet’te başladı. Sırasıyla Express, BirGün, Nokta, Yeni Aktüel, Newsweek Türkiye, Birikim, Radikal ve birdirbir.org ile zete.com web sitelerinde muhabirlik, editörlük veya yazarlık yaptı. Bir süre İMC TV Ankara Temsilciliği’ni yürüttü. "Nazê/Bir Göçüş Öyküsü" ile "Zehir ve Panzehir: Kürt Sorunu" isimli kitapların yazarı. Halen Express dergisinde muhabirlik, Gazete Duvar'da da yazarlık yapıyor.

Konuşmaları

İsak Antika

Türkiye’nin en büyük özel sermaye yatırım şirketi olan Actera’nın eş kurucusu ve yönetici ortağıdır. Actera, 3.3 milyar USD’yi aşan sermaye bazı ile bugüne kadar Türkiye’de 17 şirkete yatırım yapmıştır. Actera öncesinde önde gelen İstanbul merkezli kurumsal finans ve şirket birleşmeleri danışmanlık firmalarından ve Merrill Lynch’in Türkiye’deki stratejik ortağı olan Antika Partners’ı kurmuş ve yönetici ortak olarak görev yapmıştır. Antika Partners’ı kurmadan önce JPMorgan’da Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Yatırım Bankacılığı Grup Başkanlığı’nı yürütmüş ve JPMorgan’ın Global Yürütme Kurulu’nda yer almıştır. Kurumdaki on sekiz yıllık deneyimi süresince Türkiye, BDT, Balkanlar ve İsrail Bölge Başkanlığı, Türkiye ve Orta Asya Bölüm Başkanlığı ve Türkiye Ülke Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Kariyerine Londra’da JP Morgan Chase & Co.’nun Global Piyasalar Grubu’nda başlamıştır.

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde lisans ve İşletme Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimlerini tamamlamıştır.

Actera şirketlerinden Karnaval Media Group, Karma Açıkhava, Hayat Varlık, MAC, Joker, Tam Faktoring, Standard Profil, Çelebi, Soobe, Korozo ve Gratis'te yönetim kurulu başkanı veya başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Konuşmaları

İvo Molinas

İvo Molinas,1960 yılında İstanbul'da doğdu. Liseyi St.Benoit'da bitirdikten sonra, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Lisans üstü diplomasını İstanbul Üniversitesi Uluslararası Pazarlama Bölümü'nden aldı.
Evli ve iki çocuk babası olan İvo Molinas İngilizce ve Fransızca bilmektedir.
Hahambaşılık Müşavirler Kurulu'nda da görev alan İvo Molinas, halen Şalom Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve baş yazarlığı görevini sürdürmektedir.

Konuşmaları

Jeffi Medina

1950 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Alman Lisesi’nden sonra Strasbourg Üniversitesi Ekonomi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde eğitimini tamamladı.
1974’de TV prodüktörü olarak reklamcılık mesleğine adım attı. 1978’de Manavizyon’un Genel Müdürü oldu.
1987’de Manajans Thompson Genel Müdürlüğü’ne geldi ve
1993’de ayrılarak Yavuz Turgul’la birlikte Medina/Turgul’u kurdu; 1994’de DDB ile birleşen Medina Turgul DDB’nin halen Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürüyor.

Medina Turgul DDB bugün dört şirketlik bir iletişim grubu.
Grup bünyesinde yer alan diğer şirketler Tribal Worldwide, Grafis, Profilm; Grubun Medya iştiraki OMD (Optimum Media Direction).

Jeffi Medina ayrıca TÜSİAD, Reklamcılar Derneği, Reklamcılık Vakfı, IAA, WPO, Turmepa gibi yerel ve uluslararası dernek, vakıf ve kuruluşlarda Üyelik ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

Konuşmaları

Jinet Halyo Toledo

1967 İstanbul doğumlu Jinet Halyo Toledo, 17 yıllık iç mimarlık faaliyetlerinin ardından 12 yıl boyunca imalat sektöründe finans direktörlüğü yaptı. Son 4 yıldır değerli eğitmenlerden ebru sanatını öğrenen  Halyo Toledo ayrıca seramik alanında da eğitim almaktadır.
Halihazırda Kadıköy'deki atölyesinde ebru çalışmalarına devam etmektedir.
Halyo Toledo, 27 yaşında bir kız ve bir erkek ikiz annesidir.

Konuşmaları

Karel Valansi (Kapanış Konuşması)

Karel Valansi, Türkiye-İsrail ilişkileri üzerine yüksek lisans tezini Kadir Has Üniversitesi'nde tamamladı. Aynı üniversitede Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktora eğitimini sürdürmekte. Akademik çalışmalarının yanı sıra Şalom gazetesinde dış haberler editörü olarak görev aldı ve aynı gazetede köşe yazarlığı yapıyor, T24 ve Daily Sabah gazetelerine düzenli katkıda bulunuyor. Çeşitli TV ve radyo programlarında Orta Doğu ve dış politika konusunda programlara katılıyor. Şubat 2018’de ilk kitabı “The Crescent Moon and The Magen David, Turkish-Israeli Relations Through the Lens of the Turkish Public” Hamilton Books, New York tarafından yayınlandı. İstanbul ve Türk Yahudileri konularında üç farklı kitaba katkıda bulundu. 2017’de 10. Altındağ Öykü Yarışmasında “En Huzurlu An” adlı öyküsüyle birincilik ödülünü kazandı. Evli ve iki çocuk annesi olan Karel Valansi, İngilizce, Fransızca, İspanyolca biliyor.

Konuşmaları

Levent Erden

Levent Erden İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra; lisansını ve MBA programını Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladı.
Erden, hayatının 35 yılında L'Oréal, Allied Lyons, Pepsi Co, Havas gibi çok uluslu şirketlerde üst düzey yöneticilik görevini üstlendi.

Kurucu ekibinde de bulunduğu Bilgi Üniversitesi’nde; interaktif iş yönetimi pazarlama ve iletişimi alanında öncü Yüksek Lisans programı Next Academy’de başkanlık ve akademisyenlik yapıyor.

Çeşitli dergilerde yazarak ve televizyon programları yaparak; okuyucu ve izleyicileri ile buluşuyor.

Sürekli “bir sonraki” nin peşinden gidiyor…

Konuşmaları

Lolita Haleva

1964 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Koç Üniversitesi’nden Executive MBA derecesini aldı. Yurtdışı kurumsal yatırımcılara hizmet veren bir aracı kurumun araştırma bölümünde, İngilizce Editörü olarak uzun yıllar çalıştı. Halen, aynı alanda freelance olarak hizmet veriyor. Bir öyküsü “Gila Kohen Öykü Yarışması”nda 3.lük ödülünü aldı. 2 öyküsü “Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor” projesine seçilerek, aynı adlı kitaba dâhil edildi. 2011 yılından bu yana yazıları “Şalom Dergi”de çıkıyor. Evli ve bir kız evlat annesi.

Konuşmaları

Lucy Yaeş

1969 İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunuyum. 20 senelik öğretmenlik kariyerimde binlerce öğrenci yetiştirdim. Onların eğitimine katkı sağlamak benim için müthiş bir deneyim oldu. Her dakikasından keyif aldığım mesleğimle her zaman gurur duymuşumdur.

2010 senesinde ailece verdiğimiz bir kararla İstanbul’dan İsrail’e taşındık.

İsrail’deki ilk yıllarımızda kurumsal bir şirkette çalışırken başkalarının hayatına eğitimler vererek dokunmanın ve paylaşımın benim için ne kadar önemli değerler olduğunu derinden farkettim. Altı yıl süren kurumsal iş hayatımın sonunda kendi ellerimle kendime kurduğum güvenli zindanımdan kaçmak ve sıkışmışlık hissinden kurtulmak istediğime karar verdim.

Ruhumun çağrısına uydum, güvenli işimden ayrılarak İngiltere’de Louise L. Hay tarafından başlatılan “Heal Your Life” gurup eğitmenliği ve Yaşam koçluğu eğitimini almaya gittim. Mezuniyetimin ardından ise profesyonel olarak Heal Your Life Eğitmenliği yapmaya başladım.

Yirmi yıllık öğretmenlik kariyerim sayesinde, gerek veli gerek öğretmen ve gerekse öğrenciler ile olan etkileşimlerin sayesinde çok farklı insan tipleri tanıma ve anlama fırsatım olmuştu. Kişilerin manevi ihtiyaçlarının ve sıkıntılarının kaynağında neler olduğunu ve çocukluk yıllarında ekilen tohumların nasıl bizleri farklı çiçeklere dönüştürdüğünü gözlemleyerek ve deneyimleyerek öğrenme fırsatlarım olmuştu. Hepimizin sevme, sevilme, kabul görme, yeterli, başarılı, değerli hissetme ihtiyaçlarının nasıl çocukluktan gelme durumlar olduğunu fark etmiştim.

Heal Your Life çalışmalarımda içimizdeki sevgiyi ortaya çıkarmanın, hayata sevgiyle bakmayı öğretmenin keyfine varıyorum.

Konuşmaları

Maya Galimidi

Istanbul'da doğdu. Ulus Özel Musevi Lise’sinden (UOML) mezun oldu.
İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Sahne Sanatları Yönetimi dalında çift ana daldan mezun oldu.
Londra'ya taşındı. Londra'da ve New York'ta Wall Street Capital Markets konferanslarının içerik yöneticisi oldu. Kariyerine İngiltere’de sağlık ve devlet sektörü konferanslarında içerik müdürü olarak devam etti.
30 farklı ülkede toplantı ve kongre düzenleyen uluslararası etkinliklerde yönetici olup, George W. Bush ve Collin Powell gibi politikacılarla çalıştı.
Buyers Network tarafından, en iyi 1000 Uluslararası Etkinlik Yöneticisi arasında seçildi.
Türkiye'ye döndü ve Vodafone Dijital Dönüşüm, İnsan Kaynakları Zirvesi, Pazarlama Zirvesi gibi çeşitli sektör mega konferanslarında program yöneticisi oldu.
Şimdi ekoloji ve sürdürülebilir yaşam ile ilgileniyor ve çabalarını doğaya ve insanlığa hizmet etmeye yönlendiriyor. Global Ecovillage Network (GEN) Uluslararası Büyükelçisi’dir.
Maya, Israil'de Kibbutz’da Lotan Center for Creative Ecology’nin Global Business Developer’ı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Israil’in güneyinde Arava Çölün'de, Kibbutz Lotan'daki görevi; sürdürülebilir yaşam tekniklerini öğretmek için dünyanın dört bir yanından dernekleri, bu derneklerin yönetim kurumlarını, akademik dünyayı, öğrencileri ve şirketleri bir araya getirmek, yaşanabilir bir dünya için birlikte çalışmayı özendirmektir.

Konuşmaları

Melanie Konsker

1976 yılında doğdu. İsrail Ordusu’nda subay olarak görev yaptı. Terhis olduktan sonra “Doğal Yaşamı Koruma Derneği”nde (Hevra Lehaganat Hateva) turist rehberi olarak çalıştı.
Ayrıca istismar edildikleri için hastaneye yatırılan ve ciddi zihinsel travma geçiren çocuklarla çalıştı.
Son 10 yıldır parti ve etkinlikler hazırlayan “Hakol Balon” adlı şirketin sahibidir.
2 çocuk annesi olan Melanie, halen Haifa Üniversitesi 2. sınıfta Hukuk öğrenimi görüyor.

Konuşmaları

Melda Göknel

1989’da TED Ankara Koleji’nden, 1993’te Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık (Endüstri Tasarımı) Bölümü'nden mezun oldu.
1997’de Academy of Art College’de Dijital Sanatlar (ArayüzTasarımı) Masterini tamamladı.
2018 yılında MIT'den Mastering Design Thinking eğitimi aldı.
1998-2003 yılları arasında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Yarı zamanlı olarak İletişim Tasarımı Bölümünde ders verdi.
1997-1999 Link Multimedia, Yaratıcı Direktör
1999-2001 Digiturk, İnteraktif Kanallar Koordinatörü
2001-2002 MAPCO, Pazarlama Yöneticisi
2002-2003 Inteltek, Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü
2004-2008 Meteksan Sistem A.Ş. İş Geliştirme Müdürü
2008-2011 TV, Sinema, İnternet ve Basılı Yayınlar için Serbest Yazar, Çizimci, Danışman
2010 yılında Londra merkezli Anyscreen Productions için İstanbul’da TED etkinlikleri yönetti
2011-2014 Pronet Güvenlik Hizmetleri, Pazarlama ve İş geliştirme Müdürü
2014-2015 Lotis Pharma, Pazarlama Direktörü
2015’te Yaşayanmarka adında kendi danışmanlık ve eğitim şirketini kurdu
Melda Göknel halen İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı
Özyeğin Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü seviyede Design Thinking konularında ders vermektedir.
Hobileri, yazarlık, çizerlik, spor, sanat ve aşçılıktır.
İlgili konularda yurt içinde ve dışında onlarca seminere konuşmacı, eğitmen ve moderator olarak katılmıştır.

Konuşmaları

Melih Sisa

1968 İstanbul doğumludur.
İtalyan Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunudur.
Yüksek Lisansını Avrupa Birliği Hukuku ve Uluslararası Ticaret Hukuku üzerinde yapmış olup, halen avukatlık ve arabuluculuk mesleğini icra etmekte ve aynı zamanda çeşitli eğitim kurumlarında Müzakere ve Arabuluculuk konularında eğitim vermektedir.
Melih Sisa evli ve biri 15 diğeri 18 yaşında iki kız babasıdır.

Konuşmaları

Mendy Chitrik (Rabbi)

Safed-İsrail'de 1977 yılında, geleneksel olarak din adamlarından oluşan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Aile geleneğine uyarak, kendisi de Lubavitcher rabilerinin takipçilerinden oldu.
Genç yaşta Yeşiva'ya girerek Talmud ve Hasidim'lerin mistik öğretilerini öğrenmeye başladı. Öğrenimi onu İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Uruguay'a taşıdı. 1999 yılında eğitimini tamamladı ve Rabi olmanın yanında Mohel, Sofer ve Şohet olarak mezun oldu. Rabinik derecelerini İsrail Hahambaşısı ve diğer önemli Yahudi dini otoritelerinden aldı.

Habad Lubavitch için gezgin bir rabi olarak hizmet vermeye başladı ve dünyanın farklı köşelerinde, farklı cemaatlerde görev yapmanın yanında, bir on-line rabi hizmeti için de görev yaptı.

2001 yılında eşi Chaya ile birlikte İstanbul'a taşındı. Burada Yahudilik ile ilgili faaliyetler yürütmekte, yerel cemaat üyelerinin yanı sıra, yabancılara da Şabat yemeklerinde ev sahipliği yapmakta ve Tora öğretmektedir. Altı dil bilen ve sekiz çocuk babası olan Rav Chitrik, İstanbul'daki Aşkenaz Cemaati'nin Hahamı olarak hizmet vermektedir.
Rav Mendy Chitrik'in ‘On Yıldır Türkçe Konuşuyorum' adlı ilk kitabı Mart 2012 yılında yayınlandı. İkinci kitabı ‘Bar mı? Mitsva mı?' kitabı Ağustos 2014'te yayınlandı.

Konuşmaları

Mikdat Kadıoğlu (Prof. Dr.)

Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü. Atmosfer Bilimleri konusunda 1987'de Master ve 1991'de Doktorasını ABD’nin Missouri-Columbia Üniversitesinden almış. Afet Yönetimi konusunda ABD’de FEMA, Japonya’da JICA ve İngiltere’nin Bournemouth Üniversitesinin eğitimlerine katılmış. Atmosfer Bilimleri ve Afet Yönetimi konusunda yayınları var. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı danışmalığını yapmış. Sivil Savunma ve KIZILAY Eğitim Gönüllüsüdür. TV’lerde belgeseller hazırlayıp sunmuştur. Hürriyet ve Milliyet Gazetelerinde yazarlığı yapmıştır. Şuan İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Afet Yönetim Araştırma ve Uygulama Merkezi Öğretim Üyesi ve Türk Kızılayı Derneği'nde Genel Başkan Danışmanıdır.

Konuşmaları

Mustafa Uslu

Kurucu / Yapımcı Mustafa Uslu 1999 yılında Dijital Sanatlar’ı kurdu. Kendisi ödüllü reklam filmlerinin, filmlerin, dizilerin, müzik videolarının, kamu spotlarının videolarının yapımcılığın yapmış ve sinematik bir prodüksiyon ile hikaye anlatımı yaptı. Yıllar geçtikçe ajanslar ve markalar ile çalışan kreatif bir stüdyo haline geldi. Uslu ‘TYRANT’’ın (2014) US FOX ENT and Atlantic TV Entertainment Series’ ve 01 Adana’ (2016-)’nın 1. Sezon finalini çekti. Bir internet dizisi 01 Adana, özellikle Youtube kanalı için yapılmıştı. Youtube kanalı ülkede her bölüm başına yaklaşık 9-12 milyon seyirci ile büyük bir ses getirdi.

Ortak Yapımcı Olduğu Filmler : ‘Ara’ (2008), ‘NEFES’ (2009)

Tek Başına Yapımcı Olduğu Filmler: ‘Memlekette Demokrasi Var’ (2010), ‘Hayati Tehlike’ (2016) ‘Sarıkamış Çocukları’ (2017), ‘Bekar Bekir’ (2017), Ayla (2017), Müslüm (2018), Çiçero (2019), Turkish Ice Cream (2019).

Mustafa Uslu, Naim, Cep Herkülü filmini 22 KAsım 2019 tarihinde vizyona sokmak için hazırlıklara devam etmektedir.

Konuşmaları

Nur Ger

Eğitimine Galatasaray Lisesi'nde başlayan Nur Ger, liseyi on ikinci sınıfta AFS Bursu ile gittiği Amerika'nın Texas eyaletindeki Lamar Lisesi'nde bitirdi. Ger, lisans diplomasını 74-78 döneminde Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden, yüksek lisansını ise iki sene sonra aynı üniversitenin Ekonomi ve Uluslararası Dış İlişkiler bölümünden aldı.

Çalışma hayatına çok erken yaşta başlayan Ger, her zaman kendi şirketini kuracağının bilinci ve hayali ile hareket etti ve ilk şahıs şirketi Birlik Ticaret'i 1976 yılında kurdu. 1983-86 yıllarında kısa bir dönem hazır giyim firmalarında yönetici ve ortak pozisyonlarında yer aldıktan sonra 1986 yılında halen Yönetim Kurulu Başkanı olarak hizmet verdiği tekstil ihracat firması SUTEKS'i kurdu.

1987'den beri üyesi olduğu Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin (TGSD) 1994-1996 döneminde Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Ger, aynı zamanda TESEV, KA-DER ve KAGİDER Derneklerinin kurucu, TURONFED Yönetim Kurulu üyesidir. Nur Ger geçmiş dönemde TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’nun başkanlığını yürütmüştür. Kadınların güçlenmesi alanında yürüttüğü aktif çalışmalar sebebiyle aralarında Birleşmiş Milletler’in (BM) de bulunduğu uluslararası ve ulusal birçok kurumdan ödülü olan Ger, 2016-2018 yılları arasında BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) (http://www.weprinciples.org/ ) İş Dünyası Sözcüsü görevini üstlenmiştir. Nur Ger, toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarına YANINDAYIZ Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etmektedir.

Konuşmaları

Osman Cevdet Akçay (Dr.)

Osman Cevdet Akçay Koç Finansal hizmetler ve Yapi Kredi de başekonomist olarak çalışmakta olup Ekonomik Araştırmalar bölümünün başında bulunmaktadır. Orta ve Lise eğitimini İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi’nde tamamlamıştır. Ekonomi Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nden alan Akçay, New York City University Graduate School and University Center’dan M.Phil ve Ph.D derecelerini almıştır. Yardımcı Doçent ve Doçent olarak 1992-2001 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapan Akçay 2001 yılından sonra Koç Üniversite’sinde tam zamanlı öğretim üyesi olarak 2009 yılına kadar akademik hayata devam etmiştir. Koç Yatırım’da 1998 senesinde ekonomist olarak çalışmaya başlayan Cevdet Akçay 2000 yılından itibaren Koç Bank ve Koç Yatırımın başekonomisti olarak çalışmıştır ve Koçbank-Yapı Kredi birleşmesinin ardından aynı göreve Yapı Kredi Bankası altında devam etmektedir. Araştırma ve yayın alanları döviz kuru belirlenme ve borç dinamikleri, dezenflasyon olup bu konularda Türkiye özeline yönelik çalışmaları ağırlıklıdır.

Konuşmaları

Rana Babaç Çelebi

Aromaterapist, Laborant & Veteriner Tekniker Rana Babaç Çelebi, 1984 yılında İstanbul'da doğmuş Robert Kolej'i bitirdikten sonra lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi ve Amsterdam Vrije Universiteit'ta çift anadal yaparak tamamlamış, Kraliyet bursu ile gittiği İsveç'te Master of Science derecesi almıştır. 1999'dan beri Asos Tavaklı İskelesi'nde bulunan tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesinde yetiştirdiği çeşitli tıbbi ve aromatik bitkilerden maserat ve hidrolatlar üreten Rana, son dört senedir Medipol Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayten Altıntaş ile birlikte gittiği Isparta'da, geleneksel usulde gül suyu üretimi öğrenmekte ve yapmaktadır. 2017 senesinde Türkiye'nin ilk online tıbbi ve aromatik bitkiler kütüphanesi CerciYusuf.org'u kuran Rana, aynı zamanda 2018 itibariyle eşiyle birlikte Kaz Dağları’nda bulunan 140 dekar arazilerinde endüstriyel ölçekte tıbbi ve aromatik bitkiler üretimine başlamıştır. 2019 senesinde Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde "Tıp Tarihi" doktorasına başlamış olan Çelebi, güzel kokunun sağlık ile ilişkisi üzerine bilimsel araştırmalar yapmaktadır. Aromaterapi Derneği, NAHA, Robert Kolej Mezunlar Derneği, WWF ve Buğday Derneği üyesi olan Rana, mümkün olduğu kadar at binmeyi ve egzotik ülkelerde doğa/macera seyahatlerine çıkmayı sever.

Konuşmaları

Refet S. Gürkaynak (Prof. Dr.)

Refet S. Gürkaynak 2014 yılından beri Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde profesör ve bölüm başkanıdır. Para Ekonomisi, Finansal Ekonomi ve Uluslararası Finans araştırma alanlarıdır. 2011 - 2012 yıllarında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Ekonomi Bölümü'nde ziyaretçi doçent olarak görev yapmış olan Sayın Gürkaynak, 2013 yılından beri CESIfo ve Center for Financial Studies üyesi, 2010'dan bu yana Center for Economic Policy Research (CEPR) araştırma üyesidir. 2001- 2005 yılları arasında Federal Rezerv Kurulu'nda parasal işler bölümünde ekonomist olarak görev almış, 2000 - 2001 yıllarında, Princeton Üniversitesi'nde Ekonomi ve Uluslararası ve Halkla İlişkiler Öğretim Üyeliği ve 1998 - 1999 yıllarında Princeton Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde yardımcı öğretmenlik yapmıştır.
Sayın Gürkaynak, Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden mezun olduktan sonra, Princeton Üniversitesi'nde ekonomi bölümünde master ve doktora derecelerini almıştır.
Journal of Monetary Economics Yardımcı Editörlüğü; Economic Policy Yazı İşleri Müdürü Yardımcılığı ; Economic Policy Panel Üyeliği; Central Bank Review ve Journal of Business and Economic Statistics Yazı İşleri Müdürü Yardımcılığı; İktisat İşletme ve Finans ve Toplum ve Bilim Yazı İşleri Kurulu Üyeliği, yazı işleri ile ilgili sorumluluklarındandır.
Sayın Gürkaynak, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli toplantılara açılış konuşmacısı olarak davet edilmektedir ve Bilim Akademisi üyesidir. TUBİTAK Teşvik Ödülü(2011); Bilkent Üniversitesi Seçkin Öğretmen Ödülü(2010); Türk Bilim Akademisi Genç Bilim Adamı Ödülü(2007); Türkiye Merkez Bankası Genç Ekonomist Ödülü(2002) aldığı ödüller arasındadır.
Yaptığı yayınlar alanın önde gelen uluslararası dergilerinde yayımlanmıştır. Yayın başlıkları şöyledir:
“DSGE Models in the Conduct of Policy” co-editor (Cedric Tille ile); “Is Optimal Monetary Policy Always Optimal?” (Troy Davig ile); “Taming Capital Flows: Capital Account Management in an Era of Globalization” co-editor (Joe Stiglitz ile); “Do DSGE Models Forecast More Accurately Out of Sample than VAR Models?” (Burçin Kısacıkoğlu ve Barbara Rossi ile); “Identification and Inference Using Event Studies.” ( Jonathan Wright ile); Macroeconomics and the Term Structure (Jonathan Wright ile); “How Useful are Estimated DSGE Model Forecasts for Central Bankers?” (Rochelle Edge ile); “The Convergence and Anchoring of Yield Curves in the Euro Area” (Michael Ehrmann, Marcel Fratzscher, ve Eric Swanson ile); “Does Inflation Targeting Anchor Long-Run Inflation Expectations? Evidence from Long-Term Bond Yields in the U.S., U.K., and Sweden,” (Andrew Levin ve Eric Swanson ile); “The TIPS Yield Curve and Inflation Compensation” (Brian Sack ve Jonathan Wright ile); “Econometric Tests of Asset Price Bubbles: Taking Stock” ; “The U.S. Treasury Yield Curve: 1961 to the Present” (Brian Sack ve Jonathan Wright ile); “Market-Based Measures of Monetary Policy Expectations” (Brian Sack ve Eric Swanson ile); “Macroeconomic Derivatives: An Initial Analysis of Market-Based Macro Forecasts, Uncertainty, and Risk” (Justin Wolfers ile); “Inflation Targeting and the Anchoring of Inflation Expectations in the Western Hemisphere” (Andrew Levin, Andrew Marder, ve Eric Swanson ile); “Do Actions Speak Louder Than Words? The Response of Asset Prices to Monetary Policy Actions and Statements” (Brian Sack ve Eric Swanson ile); “The Sensitivity of Long-Term Interest Rates to Economic News: Evidence and Implications for Macroeconomic Models” (Brian Sack ve Eric Swanson ile); “Is Growth Exogenous? Taking Mankiw, Romer and Weil Seriously” (Ben Bernanke ile) .
Türkiye ekonomisi üzerine yaptığı araştırma başlıkları ise aşağıdaki gibidir:
• “Monetary policy in Turkey after central bank independence” (Zeynep
Kantur, Anıl Taş, ve Seçil Yıldırım-Karaman ile)
• “Cari açık, bütçe dengesi, finansal istikrar ve para politikası: Heyecanlı bir
dönemin izi” (Yıldız Akkaya ile)
• “Türkiye’de piyasa göstergelerinden para politikası beklentilerinin ölçülmesi”
(Harun Alp, Hakan Kara, Gürsu Keleş, ve Musa Orak ile)
• “Türkiye'de para politikasının aktarımı: Para politikasının mali piyasalara
etkisi” (Zelal Aktaş, Harun Alp, Mehtap Kesriyeli, ve Musa Orak ile)
• “Devlet iç borçlanma senetleri için getiri eğrisi tahmini” (Özge Akıncı,
Burcu Gürcihan, ve Özgür Özel ile)
“Türkiye ve Ekonomisi.”, “AKP döneminde Türkiye Ekonomisi.” , “İktisat ile toplum bilimleri: Bir Katolik evliliğinden kenar notları.” , “Krizimiz Bizimdir. Sahiplenelim.” Sayın Gürkaynak'ın yazılarındandır.
Azerbeycan , Arnavutluk, ve Tunus Merkez Bankalarına uzman olarak teknik yardım; Türkiye Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası'na danışmanlık Gürkaynak'ın diğer hizmetleri arasındadır.

Konuşmaları

Sedef Kabaş (Dr.)

İletişim Doktoru ve Medya Danışmanı/ Gazeteci-Yazar/ Eğitmen
Boğaziçi Üniversitesi -Uluslararası İlişkiler bölümü mezunudur. Fulbright bursu ile okuduğu Boston Üniversitesi’nde Televizyon Haberciliği üzerine yüksek lisans yapmış, Marmara Üniversitesi-Genel Gazetecilik bölümünden “Dünyada ve Türkiye’de Röportaj ve Soru Sorma Geleneği” üzerine yazdığı tezi ile doktora derecesi almıştır.
CNN International’da (Atlanta) çalışan ilk Türk gazeteci olma unvanına sahiptir. 1992 yılında girdiği medya sektöründe televizyon haberciliği alanında uzmanlaşmış; siyaset, medya, kültür, sanat ve iş dünyasının önde gelen isimleri ile araştırmaya dayalı 2000’e yakın röportaj gerçekleştirmiştir. Uzun yıllar “Ekranların en iyi soru soran gazetecisi” olarak kabul edilen Kabaş, CNN World Report En İyi Ekonomi Haberi Ödülü dahil pek çok ödüle layık görülmüştür.
2007 yılında Sedef Kabaş Eğitim Koçluk ve Danışmanlık şirketini kurmuştur. İş dünyasının liderlerine, üst düzey yöneticilerine iletişim koçluğu ve medya danışmanlığı yapmakta, Türkiye’nin önde gelen şirketlerine Etkili Liderlik, Etkili İletişim, Etkili Hitap, Yaratıcı Sunum, Medya İlişkileri, İkna Sanatı, Kişisel İmaj, Kurumsal İletişim ve İtibar Yönetimi konularında eğitimler vermektedir.
Boğaziçi, Bahçeşehir, Kültür ve Kadir Has üniversitelerinde 10 yıl öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Halen pek çok konferans, seminer, panel ve televizyon programında konuk konuşmacı olarak yer almakta, uzmanlık alanları olan iletişim, liderlik ve medya üzerine bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktadır. Gazetecilik ve biyografi üzerine yayınlanmış 6 kitabı vardır.
Sedef Kabaş’ı tanımlayan satırlar
Cesaretin, zarafetin ve iletişimin sembol ismi... Konuşmaları ve yazdıkları ile ses getiren, eğitimleri ve seminerleri ile fark yaratan, siyaset ve iş dünyasının liderlerine yön veren iletişim üstadı...

Konuşmaları

Selman Ruso

Lisans ve Lisansüstü ögrenimlerini Zürich Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde Ekonomi, Kurumsal Finansman ve İş Hukuku üzerine tamamladı. Ardından Rothschild Bank’ın Frankfurt, Paris ve Istanbul ofislerinde yatırım bankacılığı üzerine çalıştı. 2010’dan beri Türkiye’nin en büyük özel sermaye fonu Actera’da çalışmakta olup, çeşitli şirketlerin yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir.

Türk Musevi Cemaati müşavirler heyeti üyeliği yapmıştır.

Konuşmaları

Şerif Kaynar

Şerif Kaynar, 1996 yılından beri Korn Ferry firmasında çalışmaktadır.
Şerif Kaynar,üst düzey yönetici seçme ve yerleştirme konularında kuvvetli yönetim kurullarının oluşmasında derin tecrübeye sahiptir. Korn Ferry ailesine katılmadan önce, Asea Brown Boveri'ninUkrayna'daki operasyonlarının ülke müdürlüğü görevini sürdürmekteydi.

Daha öncesinde, Şerif Kaynar, Westinghouse Electric Corporation firmasının Afrika, Avrupa, OrtaDoğu'yu kapsayan çeşitli yönetim pozisyonlarında bulundu.

Şerif Kaynar, lise eğitimini Saint Joseph Fransız Lisesi’nde tamamlamıştır. İngiltere Bradford Üniversitesi'nden kimya mühendisliği lisans derecesi ve Londra'daki City Üniversitesi'nden MBA eğitimlerini tamamlamıştır. Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Rusça bilmektedir.
Şerif Kaynar, çok sayıda sivil toplum örgütünün aktif üyesidir. Genç Türk İş adamları Derneği GYIAD, İstanbul Propeller Kulübü ve İstanbul Rotary kulüplerinin eski başkanıdır.

Konuşmaları

Şeyma Doğramacı

1972 yılında Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nden mezun olan Şeyma Doğramacı,   eğitimini 1978 yılında tamamladığı Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisansı’nın ardından 1980 yılında Cleveland Job Corps Center’da sürdürmüştür. 1986 yılında, liselerde danışman psikolog olarak görev alan Doğramacı 1987den günümüze kurucusu olduğu Nisan Psikolojik Danışma Merkezi’nde çalışmalarını sürdürmektedir.

Transactional Analysis derneği kurucu üyesi olan Şeyma Doğramacı yetişkin bireysel ve çiftlerle çalışmalar yapmaktadır.

Konuşmaları

Simge Fıstıkoğlu

1982 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Simge Fıstıkoğlu, Hamdullah Suphi Tanrıöver İlköğretim Okulu, Selim Pars Koleji, Beyoğlu Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitim aldı. Elle Decor Dergisi'nde stil editörü olarak medyaya ilk adımını atan Simge Fıstıkoğlu, ardından Habertürk Televizyonu'nda spor spikeri & editörü olarak görev yapmaya başladı. 2009 yılının Ağustos ayında ise Haberturk Televizyonu Spor Müdürlüğü’ne terfi etti ve Türkiye’de bu unvanı alan ilk kadın oldu. Habertürk Tv’de “Gün Başlıyor”, “1 Gün”, “Burası Haftasonu” isimli programları hazırlayıp sundu. 2013 yılında ise Show Tv’ye transfer oldu. Yeni Bir Gün programını ve bir dönem Haftasonu Ana Haber Bültenini sundu. “Günün İçinden” ve “Gece Bülteni” haber kuşaklarını sundu. Halen “Öğle Bülteni” ve “Günlerin Getirdiği” programlarıyla hafta içi her gün izleyicinin karşısına çıkıyor.

Moderatör, Sunucu, Eğitmen Tv programlarının yanı sıra moderatörlük ve özel etkinliklerde sunuculuk da yapan Simge Fıstıkoğlu, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nde ve Bahçeşehir Üniversitesi Yeni Medya Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak yer aldı, iletişim başlığında eğitimlerine devam ediyor.

Konuşmaları

Soli Özel

Lisans derecesini Bennington Koleji'nden ve Lisansüstü derecesini Johns Hopkins Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Okulu'ndan (SAIS) alan Özel, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de, Siyaset Bilimi dalında doktora derslerine devam etti. Ardından SAIS, Santa Cruz-Kaliforniya Üniversitesi, Washington Üniversitesi, İbrani Üniversitesi, Northwestern Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı.
Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TUSİAD) yayın organı olan "Private View"nun editörlüğünü yaptı. Özel, on beş yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü'nde görev aldı. Habertürk Gazetesi köşe yazarı olarak çalışmakta olan Özel, Eylül 2010'dan beri Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde görevini sürdürmektedir.

Konuşmaları

Tanol Türkoğlu

1989'da ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan Tanol Türkoğlu 1989-2017 arasında çeşitli bankaların (Yapı Kredi, İktisatbank, Şekerbank, Abank) bilgi teknolojileri ve operasyon departmanlarında görev almış, üst düzey yöneticilik (CIO, COO) yapmıştır. Hayata geçirdiği belli başlı projeler arasında banka genel müdürlük ofis altyapılarının kurulması, veri merkezlerinin taşınması, global ödül kazanan ana bankacılık ve dijital bankacılık (internet, telefon, çağrı merkezi vb) yazılımlarının geliştirilmesi yer almaktadır.
1998-2015 arasında Cumhuriyet Bilim Teknoloji ekinde (“Ooof Off Line” adlı köşesinde) Nisan 2016'dan beri de Herkese Bilim Teknoloji Dergisi'nde (“Dijital Kültür” ve “Dijitalem” adlı köşelerinde) internet, bilgi toplumu, dijital kültür, dijital dönüşüm, yapay zeka konularında haftalık makaleler yazmaktadır. Bugüne dek altı kitabı yayınlanmıştır - Internetin Kitabı (2001), Dijital Kültür (2011), Dijital Tefekkür (2013), Bilgi Toplumunda Dijital Kültür (2013), Digito Ergo Sum (2017), Dijital Racon (2018).
2002-2006 arasında Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki Internet Kurulu üyeliği de yapan, Türkiye Internet Derneği kurucu üyeleri arasında bulunan Türkoğlu bu alandaki çalışmalarına “dijital farkındalık yaratmak” misyonuyla TT Dijital Kültür Platformu bünyesinde sürdürmekte ve çeşitli üniversitelerde bilgi toplumu, dijital kültür, dijital pazarlama, e-ticaret dersleri vermektedir. Türkoğlu halen, Robert Kolej’de CTO olarak görev yapmaktadır.


TT Dijital Kültür Platformu Hakkında


2018 yılında Tanol Türkoğlu tarafından oluşturulan TT Dijital Kültür Platformu’nun misyonu “eski ve yeni medya kanallarında makale, kitap, konferans, sempozyum vb. aracılığıyla bilgi çağında dijital kültür olguları hakkında toplumda dijital farkındalık yaratmaktır”.
Bu çerçevede platformun vizyonu şu şekilde belirlenmiştir:
• Dijitalleşmenin toplumda paradigmatik sıçrama yapacak müstakil bir dijital devrim olduğunu, sanayi devriminin yeni bir halkası olmadığını, anlatmak.
• Dijital yerlilerin, dijital devrimin etkin birer bireyi olmalarına katkı sağlamak
• Dijital yerli kuşaklar ile dijital göçmen kuşaklar arasındaki dijital uçurumu kapatmaya destek olmak
TT Dijital Kültür Platformu hakkındaki gelişmeler www.ttdijital.net sitesinden takip edilebilir.

Konuşmaları

Yetvart Danzikyan

1969 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğreniminin Pangaltı Ermeni Lisesi'nde (Ermenice ismiyle Mıkhitaryan'da) gördü. 1994-1998 yılları arasında İletişim Yayınları'nda editör olarak çalıştı. 1996 yılında Agos'un kuruluşuna katkı veren ekipte yer aldı. 1998 yılında NTV haber merkezinde editör olarak çalışmaya başladı. 2001-2005 yılları arasında bu kanalda haber müdürlüğü görevini yürüttü. 2006-2013 yıllara arasında CNBC-E Ekonomi kanalında editör ve haber müdürü olarak çalıştı. 2008 yılından itibaren Agos'ta köşe yazarlığı yapıyor. 2012-2013 yıllara arasında radikal.com.tr'de köşe yazarlığı yaptı. Yazıları ayrıca haftalık ek Radikal2'de ve aylık Birikim dergisinde yayınlandı. 2015 yılından bu yana Agos gazetesinin genel yayın yönetmeni olarak görev yapmaktadır.

Konuşmaları

Zehra Sayers ( Prof. Dr. )

Dr. Sayers Sabancı Üniversitesi'nin kurucu öğretim üyeleri arasında olup senkrotron radyasyonu röntgen ışınlarıyla biyo-moleküllerin yapısını inceleyen bir biyofizikçidir. Bir eğitimci olarak da modern pedagoji yöntemleriyle disiplinler arası eğitim uygulamaları geliştirir.
Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nden mezun olduktan sonra doktorasını 1978 yılında Londra Üniversitesi'nde tamamlayan Dr. Sayers, İsveç’te doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmış daha sonra Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı (EMBL)‘nın Hamburg Üniversitesi'ne ilk kadın araştırmacı olarak katılmıştır. 1998 yılında Sabancı Üniversitesi kurucu öğretim üyelerinden birisi olarak Türkiye’ye dönen Dr. Sayers burada araştırma ve eğitim çalışmalarnın yanısıra 2010-2019 yılları arasında Temel Geliştirme Programı Direktörü ve 2018 yılında Rektör Vekili olarak görev yapmıştır.
Dr. Sayers 2002-2018 yılları arasında “SESAME” (Synchrotron light for Experimental Science and Applications in the Middle East) projesinde Bilimsel Danışma Komitesi Başkanlığını yapmış ve laboratuvarın hayata geçmesine katkıda bulunmuştur. Araştırmaları ve SESAME projesine katkılarından dolayı Avrupa Bilim Forumu (ESOF) 2018 Rammal ve 2019 Amerikan Bilimi Geliştirme Kurumu (American Association for Advancement of Science) Bilim Diplomasisi ödüllerine layık görülmüş ve Türk Bilim Akademisi fahri üyesi seçilmiştir. Dr. Sayers halen çalışmalarını Sabancı Üniversitesinden izinli olarak EMBL Hamburg ünitesinde sürdürmektedir.

Konuşmaları