Centropa ile Sefarad Dünyasının Keşfi (İngilizce - Tercüme)

Centropa, Viyana, Hamburg, Budapeşte ve Washington DC de bulunan, kar amaci gütmeyen bir Yahudi tarihi ve egitimi enstitüsüdür.
Centropa çalışanları 2000-2009 yılları arasında 15 Avrupa ülkesinden Batı Balkanlardan ve Türkiye'den de 21 kişi olmak üzere 1200 yaşlı Yahudi ile röportajlar yaptılar ve yaşam öykülerini- büyükanne ve büyükbabalarından torunlarının çocuklarına kadar- paylaşmalarını istediler. Daha çok ailelerinin Holokost döneminde nasıl öldükleri ile ilgilendiler. 22000 eski fotoğraf dijitalleştirildi.
Yahudi ailelerinin hikayelerinin bu eşsiz veritabanı Centropa nın Sefarad koleksiyonunu oluşturmaktadır. Bu hikaye ve fotoğraflar dünyayı sonsuza dek değiştirmiş olan o zamanlara yolculuk yapılmasını ve her zaman hatırlanmasını sağlayacaktır. Centropa eski usul hikaye anlatıcılığını yeni teknolojilerle birleştirmektedir. Multimedya filimler, sergiler ve eğitim programları oluşturmaktadır. Öğretmenlere, öğrencilerine bu hikayeleri anlatırken, bireylerin nasıl etkilendiklerini derinden anlamalarını sağlayacak motivasyonlarda bulunmakta, onlara ilham vermektedir.
Oturum sırasında Marcell Kenesei, Centropa'nın Sefarad hikayelerini sunacak ve bunların Avrupa, ABD ve İsrail'de eğitim amaçlı olarak nasıl kullanıldıklarını anlatacaktır.

Yeri: